شمال و شرق تهران 021-22119922
غرب تهران 021-88385878
جهت اعزام زیر ۴۵ دقیقه پرستار و پزشک تماس بگیرید
سایر مناطق 0991-5002072

باطری قلب سالمندها

در این مقاله درباره اجزا و نحوه کار یا تعویض باطری قلب ، طول عمر افراد استفاده کننده از باطری قلب ، عوارض و مراقبت های بعد از عمل جاگذاری باطری قلب ، علائم از کار افتادن آن و.. آشنا میشوید.

1402/12/06
دکتر کرمی
595 بازدید
باطری قلب سالمند

همه چیز درباره باطری قلب در سالمندان

در صورتی که سالمند شما قبلا با مشکلات قلبی ، دست و پنجه نرم کرده و اکنون مجبور به استفاده از باطری قلب است ، می توانید راهنمایی های لازم مثل نحوه برخورد و زندگی با این مشکل سلامتی را دریافت کرده و از نکات ضروری اما کوچک غافل نشوید. در ادامه به ارائه اطلاعاتی نظیر همه چیز درباره باطری قلب در سالمندان و عمر کسانی که باتری قلب دارند پرداخته ایم. 

برای ویزیت آنی و بدون نوبت بهترین متخصص قلب تهران درخواست دهید : ویزیت متخصص قلب در منزل

منظور از باتری قلب چیست ؟

باطری قلب یا ضربان ساز (Pacemaker) یک دستگاه کوچک است که در زیر پوست سینه کاشته می شود.این دستگاه ، وظیفه ارسال سیگنال های الکتریکی به قلب را برای تنظیم ضربان آن برعهده دارد. 

نکته : نصب باطری قلب فقط محدود به سالمندان نیست و هدف از نصب آن ، بهبود کیفیت زندگی و افزایش طول عمر در دارای بیماری قلبی است. 

مقاله پیشنهادی : تفسیر کامل آزمایش چربی خون

باطری قلب سالمندان

برای درمان چه بیماری هایی از باطری قلب استفاده می شود؟

هنگامی که سالمند شما به دلیل احساس علائمی نظیر تنگی نفس ، افزایش یا کاهش ضربان قلب ، تهوع ، سرگیجه و...به متخصص قلب مراجعه کند؛ ممکن است که پزشک ، بعد از تشخیص چندین بیماری به شما درباره نصب باطری قلب در سالمندان اطلاعاتی ارائه دهد . زیرا این باطری در درمان طیف وسیعی از مشکلات قلبی، از جمله موارد زیر کاربرد دارد:

آریتمی های قلبی

به هر گونه ریتم غیرطبیعی ضربان قلب ، آریتمی می گویند این می تواند شامل تپش قلب سریع، نامنظم، یا کند باشد. وصل کردن باطری قلب در سالمندان و افراد مبتلا به آریتمی در جهت تنظیم ضربان قلب خواهد بود.

بلوک قلب

قلب ما با پالس های الکتریکی منظمی شروع به تپیدن می کند. هرگاه در مسیر این جریان الکتریکی ، انسدادی یا اختلالی ایجاد شود با عنوان بلوک قلب از آن یاد می شود. از علائم بلوک قلب ، کندی ضربان یا عدم توانایی قلب در پمپاژ خون به طور موثر می باشد. باطری قلب در سالمندان ممکن است که برای رفع این اختلال نصب شود.

سندرم سینوس بیمار

افرادی که به سندرم سینوس بیمار مبتلا هستند ؛ برای رفع مشکل خود باید از باطری قلب استفاده کنند. در واقع ، این بیماری به اختلالی اشاره می کند که در آن ، گره سینوسی ( گره کنترل کننده ضربان قلب ) توانایی کارکرد به طور موثر را ندارد.

 اینجا همه چیز را درباره شرایط استخدام پرستار می خوانید : استخدام پرستار سالمند در منزل

اجزا باطری قلب بیماران قلبی

باطری قلب کارگذاری شده در بدن بیماران قلبی ، دارای دو قسمت اصلی زیر است: 

مولد ضربان ( سیگنال ساز) : همانگونه که از نامش مشخص است، وظیفه تولید سیگنال های الکتریکی بر عهده این دستگاه کوچک است.

 الکترودها : سیگنال ها یا همان پالس های تولید شده باید از دستگاه مولد ضربان به قلب انسان برسند. انتقال جریان الکتریکی ، توسط الکترودها انجام میشود.

محل نصب باطری قلب کجاست ؟

اگر باطری قلب را دو تکه در نظر بگیریم محل نصب آن  ، اینگونه است که قسمت مولد ضربان ( سیگنال ساز ) در زیر پوست سینه توسط یک عمل جراحی سرپایی با بیهوشی موضعی کاشته میشود اما الکترودهای آن در درون رگ های خونی منتهی به قلب جای داده میشوند.

 امتحان برای یکبار برابر است با اعتماد یک عمر: ویزیت در منزل شمال تهران

نحوه کار باطری قلب در سالمندان

مولد ضربان، در صورتی که با کاهش ضربان قلب از حد نرمال مواجه شود؛ پالس های الکتریکی را به قلب می فرستد که با انقباض عضله قلب ، جریان خون را دوباره به راه بیاندازد.

عمر باطری قلب چقدر است؟

طول عمر باطری قلب معمولاً به بین 7 تا 10 سال می باشد. با از کار افتادن باطری قلب ، بلافاصله با یک جراحی سرپایی ( بیهوشی موضعی )، باید به تعویض آن اقدام نمود.

تعویض باطری قلب چگونه خواهد بود؟

در طول عمل جراحی سرپایی سعی میشود تا مولد ضربان قدیمی برداشته و یک مولد ضربان جدید جایگزین آن شود. در صورت صلاحدید متخصص قلب ممکن است که الکترودها نیز تعویض شوند. 

افرادی که از یبوست رنج می برند درخواست دهند : ارائه خدمات انما در منزل

اگر باطری قلب از کار بیفتد چه میشود؟

در صورتی که باطری قلب از کار بیفتد،  ضربان قلب فرد ممکن است کند یا نامنظم شود. علائم ناشی از این توقف فعالیت باطری قلب شامل : کندی ضربان قلب ( کمتر از 60 ضربان در دقیقه ) ، به سختی نفس کشیدن ، داشتن ضربان قلب نامنظم ، خستگی مداوم ، سبکی سر یا داشتن سرگیجه ، کاهش هوشیاری یا حتی غش کردن می باشد. در موارد شدیدتر ، امکان ایست قلبی در افراد نیز وجود دارد.

عمر کسانی که باتری قلب دارند چقدر است ؟

با اینکه انتظار می رود افرادی که از باطری قلب استفاده می کنند ، طول عمر طبیعی را تجربه کنند. اما نمیتوان عوامل موثر بر افزایش طول عمر از قبیل: وضعیت سلامت بیمار ، نوع باطری استفاده شده و سن بیمار را نادیده گرفت. پس در پاسخ به این پرسش که عمر کسانی که از باطری قلب استفاده می کنند چقدر است ؟ باید به عوامل زیر اشاره کرد:

وضعیت سلامت عمومی بیمار

داشتن یک بیماری زمینه ای همچون : دیابت ، سرطان یا بیماری قلبی همزمان با استفاده از باطری قلب باعث می شود که طول عمر کوتاه تری نسبت به افراد سالم داشته باشند.

داشتن سن بالا

افراد مسن تر یا به عبارتی سالمندان ، نسبت به افراد جوانتر کمتر عمر می کنند. هرچه سن فردی که از باطری قلب استفاده می کند بیشتر باشد ، طول عمر کمتری خواهد داشت.

نوع باطری قلب

تعویض به موقع باطری یا استفاده از باتری های قلب جدیدتر معمولاً عمر طولانی تری را برای این بیماران رقم می زند. زیرا باطری های قلب قدیمی تر ، طول عمر کمتری دارند. از دیگر خدمات شرکت پرستاری همراه طب : دندان درد را با تزریق کتورولاک در منزل کاهش بده.

باطری قلب

عوارض بعد از عمل باطری قلب

درصد شکایت کنندگان از عوارض بعد از عمل باطری قلب بسیار کم است .با این وجود ، عوارض احتمالی نادر را در پس ذهن خود داشته باشید که عبارتند از : عفونت در محل کاشت . علامت تورم و قرمزی در محل قرار گرفتن باطری ، بالا رفتن دمای بدن ( تب ) را به عنوان عوارض بعد از عمل باطری قلب در نظر میگیرند که نشانه ای از وجود عفونت تلقی می شود. مخصوصا اینکه امکان انتقال عفونت به خون وجود دارد. 

شکستن الکترودها . یکی از عوارض بعد از عمل باطری قلب می تواند پارگی یا شکستن الکترود ها باشد که منجر به اختلال در عملکرد باطری قلب می شود. حساسیت به باطری : در برخی از افراد با بروز علائمی مثل خارش یا قرمزی ، متخصص قلب ، پی به حساسیت ایجاد شده در فرد بیمار نسبت به باطری قلب می برد. 

خونریزی : با اینکه احتمال خونریزی در محل کاشت باطری قلب ، آنهم به صورت خفیف ، بسیار کم است اما جای نگرانی نیست. زیرا به راحتی با درمان دارویی کنترل خواهد شد. 

ترومبوز : یکی از عوارض بعد از عمل باطری قلب ، لخته شدن خون در رگ های خونی ( رگ هایی که به باطری قلب متصل هستند ) است.

 داشتن ضربان نامنظم قلب :این امر معمولاً خفیف  و جزئی است و به خودی خود برطرف می شود. شاید برایتان جالب باشد : آنچه باید درباره آزمایش سرطان پروستات بدانید.

تجربه‌ی متخصصین ما در یک نگاه

+2500

بیمار را تا کنون درمان کرده‌ایم!

تعداد بیماران بهبود یافته در موسسه همراه طب

+1000

پرونده پرستاری ثبت کرده‌ایم!

تعداد درخواست‌های ثبت شده تا کنون

+10

سال تجربه میانگین پرستاران ما!

میانگین تجربه پرستاران ما بر حسب سال

چرا باید ما را انتخاب کنید؟

مرکز ما میتواند در صورت نیاز شما به هرگونه خدمات پزشکی و پرستاری در طول شبانه روز و بادرخواست شما در کمترین بازه زمانی نیروی مدنظر شمارا با بالاترین کیفیت خدمات درمانی و بهداشتی و کمترین تعرفه برای شما ارسال کند.

1

سابقه

بیش از یک دهه سابقه فعالیت در زمینه ارائه خدمات و مراقبتهای بالینی در منزل با کادر مجرب پزشکی و پرستاری بیمارستانی با بیش از ۵ سال تجربه.

2

کیفیت

اعزام پزشکان، فیزیوتراپیست ها، پرستاران و مراقبین مجرب و متعهد، مطابق با استانداردهای علمی روز و قوانین و مقررات جاری کشور.

3

اعتماد

مراقبت و پرستاری از سالمند، کودک و یا بیمار شما امر خطیری است که مرکز پرستاری همراه طب با سابقه چندین ساله اعتماد کاربران خود را جلب نموده است.

خدمات پزشکی و پرستاری

نیروی تخصصی

اعزام پزشک

ویزیت پزشک در منزل شبانه روزی با دکتر سیار و در تهران توسط همراه طب در سریع ترین زمان با دکتر متخصص انجام می شود.

بررسی و ثبت درخواست
نیروی تخصصی

سونوگرافی

سونوگرافی در منزل در مناطق تهران توسط بهترین پزشک های منطقه و بهترین دستگاه با کم ترین قیمت از مرکز پزشکی و پرستاری همراه طب بخواهید.

بررسی و ثبت درخواست
نیروی تخصصی

تزریقات

انجام خدمات تزریقات درمنزل و همچنین انواع تزریقات به ویژه تزریق عضلانی وریدی زیر جلدی و.... بصورت شبانه روزی توسط پرستاران مرکز همراه طب انجام میشود.

بررسی و ثبت درخواست
نیروی تخصصی

گرفتن نوار قلب

انجام خدمات نوار قلب در منزل توسط پزشک متخصص قلب با تمام تجهیزات بصورت شبانه روزی و 24 ساعته در تمام نقاط تهران واعزام سریع به منزل درمرکزهمراه طب انجام میشود.

بررسی و ثبت درخواست
نیروی تخصصی

رادیولوژی

انجام رادیولوژی در منزل اعم از رادیولوژی دندان ، فک و صورت بصورت شبانه روزی در تهران همراه با بهترین دستگاه و با هزینه کم انجام میشود.

بررسی و ثبت درخواست
نیروی تخصصی

آزمایش ( نمونه گیری خون )

انجام آزمایش در منزل با تیم حرفه ای مرکز همراه طب همراه با مجهز ترین امکانات برای نمونه گیری و آزمایش در خانه در تمامی مناطق استان تهران انجام میشود.

بررسی و ثبت درخواست

راه‌های ارتباطی با ما

شرکت خدمات درمانی در منزل همراه طب همه روزه و در تمامی ساعات از شبانه روز در خدمت شما عزیزان می‌باشد.

شماره تماس
02122119922
پشتیبانی
02122119922
آدرس
تهران