شمال و شرق تهران 021-22119922
غرب تهران 021-88385878
جهت اعزام زیر ۴۵ دقیقه پرستار و پزشک تماس بگیرید
سایر مناطق 0991-5002072

آزمایش چربی خون ldl / hdl

این مقاله آزمایش چربی خون ldl / hdl و میزان آنها در آزمایش خون افراد باردار و دیابتی وتمامی افراد شرایط این آزمایش و بالا پایین بودن ldl / hdI در آزمایش خون سخن گفته ایم.

1402/12/06
دکتر علوی
3356 بازدید
آزمایشات

آزمایش ldl / hdl برای چیست ؟ (عدد نرمال + بالا و پایین بودن آنها نشانه چیست)

افرادی که به دنبال انجام آزمایش چربی خون هستند با اصطلاحاتی مثل ldl ، hdl سر و کار دارند. در این مقاله علاوه بر ارائه  توضیحی درباره اینکه آزمایش ldl / hdl  برای تشخیص چیست ؟ به مواردی همچون : مقدار نرمال آنها باید چند باشد؟ شرایط انجام این تست چگونه باید باشد ؟ آیا آزمایش چربی خون باید به صورت ناشتا خواهد بود؟ بالا یا پایین بودن ldl یا hdl در آزمایش خون به چه معناست ؟ خلاصه تفسیر کاملی از جواب آزمایش  ldl / hdl  ratio پرداخته ایم. با حجامت می توان چربی خون را کاهش داد : درخواست انجام حجامت در منزل  

Ldl مخفف ( Low-density lipoprotein) می باشد. Hdl مخفف ( High-density lipoprotein) می باشد.
آزمایش ldl / hdl برای چیست ؟

ldl چیست؟

Ldl cholesterol با عنوان کلسترول بد خون نیز شناخته می شود زیرا توانایی رسوب در شریان های خونی را داشته و نقش به سزای در افزایش درصد بروز حملات قلبی و مغزی دارد.

 ldl در آزمایش خون چیست؟ 

به میزان کلسترول بد موجود در خون گفته می شود که نباید از حد مشخصی بالاتر رود. از عفونت های بیمارستانی دور بمان : وصل سوند ادرار در منزل ( شبانه روزی )

Hdl چیست ؟

HDL یا لیپوپروتئین با چگالی بالا (High-density lipoprotein) یکی از انواع لیپوپروتئین هایی است که کلسترول را در خون حمل می کند   قسمت اعظم hdl ، از پروتئین تشکیل شده و مقدار کمی هم کلسترول دارد. این ماده برای بدن مفید محسوب می شود زیرا کلسترول اضافی را از بافت ها برداشت کرده و آن را جهت حذف به کبد منتقل می کند. به همین دلیل، HDL  به عنوان کلسترول خوب شناخته می شود. بدون نوبت زخمات رو درمان کن : پانسمان زخم در منزل

Hdl  در آزمایش خون چیست ؟

آزمایش HDL برای اندازه گیری سطح کلسترول خوب در خون انجام می شود. امیدواریم پاسخ hdl در آزمایش چیست ؟ را به خوبی دریافت کرده باشید.

مقدار نرمال ldl باید چند باشد؟

یک عدد ثابتی در پاسخ به پرسش مقدار نرمال ldl  باید چقدر باید باشد ؟ وجود ندارد. زیرا مقدار نرمال با توجه به سن، جنسیت و سایر عوامل عدد متفاوتی خواهد بود. برای مثال، مقدار ldl برای آزمایش چربی خون نرمال در گروه های سنی به شرح زیر است:

Ldl مناسب برای افراد بالای 18 سال

به طور کلی، میزان LDL کمتر از 100 میلی گرم در دسی لیتر برای افراد بزرگسال مطلوب است.

Ldl مناسب برای افراد زیر 18 سال

در افراد زیر 18 سال، میزان LDL کمتر از 110 میلی گرم در دسی لیتر مطلوب است.

Ldl نرمال در آزمایش چربی خون برای زنان باردار

در دوران بارداری ، میزان LDL کمتر از 130 میلی گرم در دسی لیتر مطلوب است.

رنج Ldl  نرمال در افراد دیابتی

در افراد مبتلا به دیابت، میزان LDL کمتر از 70 میلی گرم در دسی لیتر مطلوب است. آسیب بخیه را به حداقل برسان : بخیه زدن در منزل توسط متخصص

مقدار نرمال hdl در آزمایش خون

میزان نرمال HDL در خون نیز به سن آزمایش دهنده ، جنسیت و سایر عوامل بستگی دارد. اما به طور کلی، میزان HDL بالای 40 میلی گرم در دسی لیتر برای مردان و بالای 50 میلی گرم در دسی لیتر برای زنان مناسب است.

شرایط آزمایش ldl

آگاهی از شرایط آزمایش ldl موجب افزایش دقت جواب آزمایش می شود لذا رعایت دستورالعمل های زیر الزامی است:

  • آزمایش چربی خون ناشتا صورت می گیرد. 10-12 ساعت قبل از انجام این تست چیزی ( بجز آب ) نخورید .
  • مصرف داروهای موثر بر جواب آزمایش چربی خون مانند : داروهای استاتین، حداقل 24 ساعت قبل از انجام تست باید متوقف شود.
  • در روز آزمایش  ldl/  hdl، از لباس راحت برای آسان شدن دسترسی نمونه گیر آزمایشگاه  به بازوی شما استفاده کنید.

کارهای درمانی خودت مثل انجام آزمایش خون و.. را در منزل انجام بده بدون اینکه تو نوبت بمونی : تماس با بهترین مرکز خدمات درمانی در منزل

شرایط آزمایش ldl

آیا آزمایش چربی خون درد دارد؟

گرفتن نمونه خون برای انجام آزمایش چربی معمولاً کمتر از یک دقیقه طول می کشد و درد کمی دارد.

تفسیر جواب آزمایش ldl cholesterol 

برای اطلاع از تفسیر جواب آزمایش ldl cholesterol باید شرایط خاص خود را در نظر بگیرید. زیرا عدد نرمال متناسب با سن ، جنسیت یا داشتن بیماری زمینه ای یا حتی بارداری تغییر می کند. ضمن اینکه نحوه تغذیه و برنامه غذایی هر فرد که موجب افزایش ldl و کاهش hdl در آزمایش خون می شود ، متفاوت است.

پایین بودن hdl در آزمایش خون نشانه چیست ؟

از آنجایی که hdl  کلسترول خوب شناخته می شود پایین بودن آن نشانه افزایش احتمال ابتلا به بیماری های قلبی عروقی همچون : بیماری عروق کرونر قلب ، سکته مغزی و بیماری عروق محیطی خواهد بود. بالا بودن سطح hdl خوب است. اینجا بخوانید : تشخیص سکته مغزی در لحظات اولیه توسط همراه بیمار

علت بالا بودن ldl در آزمایش خون 

میزان LDL بالای 130 میلی گرم در دسی لیتر نشان دهنده کلسترول بالا است و خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد. عوامل زیر، علت بالا بودن یا همان افزایش سطح ldl در آزمایش خون محسوب می شوند: 

داشتن رژیم غذایی پرچرب : مصرف غذاهای پرچرب ، مانند گوشت قرمز، لبنیات پرچرب و غذاهای فرآوری شده، می تواند باعث افزایش سطح LDL شود. 

چاقی یا اضافه وزن : چاقی می تواند باعث افزایش تولید LDL و بالا بودن چربی خون شود. 

سیگار کشیدن : سیگار کشیدن می تواند باعث بالا بودن hdl در آزمایش خون شود.

 نداشتن فعالیت بدنی : عدم تحرک از علل بالا بودن سطح LDl  محسوب می شود.

 ابتلا به دیابت : داشتن بیماری دیابت ، یکی از علت های افزایش تولید LDL است. 

برخی از بیماری های زمینه ای : برخی از بیماری های زمینه ای، مانند سندرم نفروتیک، می توانند باعث افزایش سطح چربی بد خون شوند. خواستی بخون : تفسیر آزمایش تیروئید

در کل :  ldl  در آزمایش خون باید پایین باشه و hdl خونتون بالا. تقریبا علت های بالا بودن ldl با پایین آمدن hdl در آزمایش خون یکسان است.

 

تجربه‌ی متخصصین ما در یک نگاه

+2500

بیمار را تا کنون درمان کرده‌ایم!

تعداد بیماران بهبود یافته در موسسه همراه طب

+1000

پرونده پرستاری ثبت کرده‌ایم!

تعداد درخواست‌های ثبت شده تا کنون

+10

سال تجربه میانگین پرستاران ما!

میانگین تجربه پرستاران ما بر حسب سال

چرا باید ما را انتخاب کنید؟

مرکز ما میتواند در صورت نیاز شما به هرگونه خدمات پزشکی و پرستاری در طول شبانه روز و بادرخواست شما در کمترین بازه زمانی نیروی مدنظر شمارا با بالاترین کیفیت خدمات درمانی و بهداشتی و کمترین تعرفه برای شما ارسال کند.

1

سابقه

بیش از یک دهه سابقه فعالیت در زمینه ارائه خدمات و مراقبتهای بالینی در منزل با کادر مجرب پزشکی و پرستاری بیمارستانی با بیش از ۵ سال تجربه.

2

کیفیت

اعزام پزشکان، فیزیوتراپیست ها، پرستاران و مراقبین مجرب و متعهد، مطابق با استانداردهای علمی روز و قوانین و مقررات جاری کشور.

3

اعتماد

مراقبت و پرستاری از سالمند، کودک و یا بیمار شما امر خطیری است که مرکز پرستاری همراه طب با سابقه چندین ساله اعتماد کاربران خود را جلب نموده است.

خدمات پزشکی و پرستاری

نیروی تخصصی

اعزام پزشک

ویزیت پزشک در منزل شبانه روزی با دکتر سیار و در تهران توسط همراه طب در سریع ترین زمان با دکتر متخصص انجام می شود.

بررسی و ثبت درخواست
نیروی تخصصی

سونوگرافی

سونوگرافی در منزل در مناطق تهران توسط بهترین پزشک های منطقه و بهترین دستگاه با کم ترین قیمت از مرکز پزشکی و پرستاری همراه طب بخواهید.

بررسی و ثبت درخواست
نیروی تخصصی

تزریقات

انجام خدمات تزریقات درمنزل و همچنین انواع تزریقات به ویژه تزریق عضلانی وریدی زیر جلدی و.... بصورت شبانه روزی توسط پرستاران مرکز همراه طب انجام میشود.

بررسی و ثبت درخواست
نیروی تخصصی

گرفتن نوار قلب

انجام خدمات نوار قلب در منزل توسط پزشک متخصص قلب با تمام تجهیزات بصورت شبانه روزی و 24 ساعته در تمام نقاط تهران واعزام سریع به منزل درمرکزهمراه طب انجام میشود.

بررسی و ثبت درخواست
نیروی تخصصی

رادیولوژی

انجام رادیولوژی در منزل اعم از رادیولوژی دندان ، فک و صورت بصورت شبانه روزی در تهران همراه با بهترین دستگاه و با هزینه کم انجام میشود.

بررسی و ثبت درخواست
نیروی تخصصی

آزمایش ( نمونه گیری خون )

انجام آزمایش در منزل با تیم حرفه ای مرکز همراه طب همراه با مجهز ترین امکانات برای نمونه گیری و آزمایش در خانه در تمامی مناطق استان تهران انجام میشود.

بررسی و ثبت درخواست

راه‌های ارتباطی با ما

شرکت خدمات درمانی در منزل همراه طب همه روزه و در تمامی ساعات از شبانه روز در خدمت شما عزیزان می‌باشد.

شماره تماس
02122119922
پشتیبانی
02122119922
آدرس
تهران