شمال و شرق تهران 021-22119922
غرب تهران 021-88385878
جهت اعزام زیر ۴۵ دقیقه پرستار و پزشک تماس بگیرید
سایر مناطق 0991-5002072

سکته مغزی

در این مقاله ما درباره سکته مغزی و نحوه تشخیص آن و علائم ها ، انواع این سکته همچنین مراقبت های لازم برای بعد این سکته نوشته شده است.

1402/12/06
دکتر کیا
98 بازدید
سکته

سکته مغزی چیست و چگونه در لحظات اولیه تشخیص دهیم ؟

ساده ترین تعریف برای پرسش سکته مغزی چیست ؟ این است که خون به مغز نرسد. عدم خونرسانی به مغز می تواند علل مختلفی مثل وجود لخته ، پارگی رگ یا خلل در پمپاژ قلبی و.. داشته باشد. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا با دقت در رفتار بیمار به راحتی بتوانید در لحظات اولیه ، سکته مغزی را تشخیص داده و از آسیب بیشتر جلوگیری کنید. 

درخواست دهید : استخدام پرستار سالمند در منزل یا انجام تنقیه در منزل از بهترین مرکز خدمات پرستاری تهران

چگونه از علائم بیمار متوجه سکته مغزی شویم ؟

کسی که سکته مغزی کرده باشد در انجام برخی فعالیت ها محدود می شود. قبل از رسیدن اورژانس یا متخصص ، اقداماتی که شما برای تشخیص این ناتوانی ها می توانید انجام دهید در زیر آورده شده است از جمله :

 1. به بیمار بگویید که یک جمله ( نه زیاد بلند نه خیلی کوتاه ) بگوید. افرادی که سکته مغزی کرده باشند قادر به جمله سازی صحیح برای رساندن مفهوم کامل نیستند.
 2. از بیمار بخواهید تا هر دو دست خود را به طور همزمان بالا بیاورد. از آنجایی که سکته مغزی ، معمولا عصب یک سمت بدن را از کار می اندازد؛ پس فرد قادر نخواهد بود تا یک دست خود را با دست دیگرش هماهنگ کند.
 3. دقت کنید بیمار شما توانایی ایستادن یا دیدن در نورملایم را دارد. افراد سکته کرده در ایستادن و تحمل نور مشکل خواهند داشت. البته وجود پرستار سالمند در کنار بیمار برای انجام این کار لازم است تا از زمین خوردن بیمار جلوگیری شود.

ملاقات با متخصص (شبانه روزی و در کمتر از یک ساعت) : ویزیت متخصص زنان در منزل

سکته مغزی چیست

انواع سکته مغزی

چرا دانستن انواع سکته مغزی مهم است ؟ زیرا هر نوع سکته مغزی ، دوره و روش درمان متفاوتی دارد. انواع سکته مغزی عبارتند از :

 • سکته مغزی هموراژیک. کمتر شایع بوده و در اثر پارگی رگ تغذیه کننده مغز به وجود می آید. ایجاد فشار ، تورم و کمبود اکسیژن بعد از وقوع این نوع سکته دور انتظار نیست.

خود سکته هموراژیک ، دو نوع دارد : 

 1. خونریزی داخل مغز. رگ های داخل مغز خونریزی کرده و به طور ناگهانی اتفاق می افتد.
 2.  خونریزی زیر عنکبوتیه. در این نوع خونریزی ، رگ های موجود در فضایی بین مغز و غشای پوشاننده مغز پاره می شوند. آنوریسم پاره شده ، نمونه ای از این نوع خونریزی است.
 3. سکته مغزی ایسکمیک. شایعترین نوع سکته ( معادل با 87 درصد ) بوده و در اثر مسدود شدن رگ خون رسان مغز با لخته یا ذرات دیگر( رسوبات چربی ) اتفاق می افتد.

با انجام فصد خون در منزل ، خون خود را پاکسازی و احتمال بروز سکته مغزی را کاهش بده .

علائم سکته مغزی چیست؟

بدون رسیدن اکسیژن و مواد مغذی به قسمتی از مغز که رگ تغذیه کننده اش پاره یا مسدود شده ، سلول‌ ها و بافت ‌ها در آنجا شروع به مردن می‌ کنند؛ در نتیجه ، عصب کنترل کننده بخشی از بدن از بین می رود. نشانه ها و علائم سکته مغزی را در زیر مشاهده می کنید. :

 • بد گفتاری
 • از دست دادن بینایی
 • عدم تعادل
 • بی ‌حسی بازو
 • افتادگی صورت

با اینکه سکته مغزی، پیر و جوان را درگیر می کند اما استفاده از پرستار سالمند به شما در بهبود سریعتر یاری می رساند.

ریه های سالم ، کمتر شدن انسداد رگ های خونی : ویزیت متخصص ریه در منزل 

اقدامات لازم برای مراقبت از بیمار سکته مغزی ( پرستاری در منزل )

برای درک احساسات و رفتار کسی که سکته مغزی کرده ، خود را در جایگاه او قرار دهید. اینگونه می توانید تغییرات بیشتر و موثرتری در رفتار ، دکوراسیون خانه ، تغذیه و برنامه زندگی بیمار اعمال کنید. برای مراقبت و نگهداری از بیمار سکته مغزی دستورالعمل های زیر را اجرا کنید: 

تغییر پوزیشن بیمار: کسی که سکته کرده به ندرت توانایی تغییر پوزیشن خود را دارد. ماندن طولانی مدت در یک وضعیت ، منجر به ایجاد زخم بستر خواهد شد. سعی کنید هر نیم ساعت یکبار بیمار را در یک وضعیت جدید قرار داده و بچرخانید. استفاده از پرستار سالمند ، زمان شما را آزاد تر خواهد کرد. 

مصرف به موقع دارو ها : داروهای بیمار باید طبق زمانبندی تعیین شده مصرف شود. استخدام پرستار سالمند برای یادآوری زمان مناسب و دادن دارو به سالمند در این رابطه کمک کننده است.

اینجا بخوانید : تفسیر آزمایش تیروئید + عدد نرمال و علت کم و زیاد شدن عدد در نمونه خون

 مدیریت ملاقات های پزشکی . برای بررسی روند بهبود ، نیاز به چندین جلسه ملاقات با پزشک می باشد. با اینکه زمان ملاقات بعدی توسط متخصص تعیین می شود ؛ اما گزارشی که حاکی از رفتارهای بیمار و روند بیماری است، باید توسط همراه یا پرستار سالمند در اختیار پزشک قرار گیرد. لذا در طول درمان ، یادداشت برداری نمایید.

 انجام تمرینات فیزیوتراپی . برای بازگشت توان و بازسازی اعصاب آسیب دیده بهتر است تا تمرینات فیزیوتراپی را طبق نظر پزشک انجام دهید. سعی کنید که رفت و آمد بیمار از ابتدا با کمک فرد ( پرستار سالمند ) بعدا با کمک تجهیزاتی مثل واکر باشد. در نهایت اختیارات بیمار در رفت و آمد را افزایش دهید. هرچه بیمار به همراه خود بیشتر تکیه کند ، دیرتر بهبود می یابد. 

خوردن یا تهیه غذا. بیماران سکته مغزی نسبت به تهیه و خوردن غذا ناتوان هستند. ضمن اینکه رژیم خاص غذایی برای آنها توسط پزشک تجویز می شود. استفاده از پرستار سالمند برای رعایت برنامه غذایی در تهیه و خوراندن غذا به بیمار بهترین گزینه خانواده هاست.

اگر بعد از خوردن غلات دچار سوءهاضمه می شوید : به بیماری سلیاک فکر کنید.

تجربه‌ی متخصصین ما در یک نگاه

+2500

بیمار را تا کنون درمان کرده‌ایم!

تعداد بیماران بهبود یافته در موسسه همراه طب

+1000

پرونده پرستاری ثبت کرده‌ایم!

تعداد درخواست‌های ثبت شده تا کنون

+10

سال تجربه میانگین پرستاران ما!

میانگین تجربه پرستاران ما بر حسب سال

چرا باید ما را انتخاب کنید؟

مرکز ما میتواند در صورت نیاز شما به هرگونه خدمات پزشکی و پرستاری در طول شبانه روز و بادرخواست شما در کمترین بازه زمانی نیروی مدنظر شمارا با بالاترین کیفیت خدمات درمانی و بهداشتی و کمترین تعرفه برای شما ارسال کند.

1

سابقه

بیش از یک دهه سابقه فعالیت در زمینه ارائه خدمات و مراقبتهای بالینی در منزل با کادر مجرب پزشکی و پرستاری بیمارستانی با بیش از ۵ سال تجربه.

2

کیفیت

اعزام پزشکان، فیزیوتراپیست ها، پرستاران و مراقبین مجرب و متعهد، مطابق با استانداردهای علمی روز و قوانین و مقررات جاری کشور.

3

اعتماد

مراقبت و پرستاری از سالمند، کودک و یا بیمار شما امر خطیری است که مرکز پرستاری همراه طب با سابقه چندین ساله اعتماد کاربران خود را جلب نموده است.

خدمات پزشکی و پرستاری

نیروی تخصصی

اعزام پزشک

ویزیت پزشک در منزل شبانه روزی با دکتر سیار و در تهران توسط همراه طب در سریع ترین زمان با دکتر متخصص انجام می شود.

بررسی و ثبت درخواست
نیروی تخصصی

سونوگرافی

سونوگرافی در منزل در مناطق تهران توسط بهترین پزشک های منطقه و بهترین دستگاه با کم ترین قیمت از مرکز پزشکی و پرستاری همراه طب بخواهید.

بررسی و ثبت درخواست
نیروی تخصصی

تزریقات

انجام خدمات تزریقات درمنزل و همچنین انواع تزریقات به ویژه تزریق عضلانی وریدی زیر جلدی و.... بصورت شبانه روزی توسط پرستاران مرکز همراه طب انجام میشود.

بررسی و ثبت درخواست
نیروی تخصصی

گرفتن نوار قلب

انجام خدمات نوار قلب در منزل توسط پزشک متخصص قلب با تمام تجهیزات بصورت شبانه روزی و 24 ساعته در تمام نقاط تهران واعزام سریع به منزل درمرکزهمراه طب انجام میشود.

بررسی و ثبت درخواست
نیروی تخصصی

رادیولوژی

انجام رادیولوژی در منزل اعم از رادیولوژی دندان ، فک و صورت بصورت شبانه روزی در تهران همراه با بهترین دستگاه و با هزینه کم انجام میشود.

بررسی و ثبت درخواست
نیروی تخصصی

آزمایش ( نمونه گیری خون )

انجام آزمایش در منزل با تیم حرفه ای مرکز همراه طب همراه با مجهز ترین امکانات برای نمونه گیری و آزمایش در خانه در تمامی مناطق استان تهران انجام میشود.

بررسی و ثبت درخواست

راه‌های ارتباطی با ما

شرکت خدمات درمانی در منزل همراه طب همه روزه و در تمامی ساعات از شبانه روز در خدمت شما عزیزان می‌باشد.

شماره تماس
02122119922
پشتیبانی
02122119922
آدرس
تهران